Zgodnie z moimi zapowiedziami, dzisiaj opowiem trochę o ostatnim tak solidnie zbudowanym aucie. Mowa o Mercedesie W124, czyli jednej z najbardziej popularnych taksówek w naszym kraju.
Produkowany w latach 1984-1997 zostanie zapamiętany, jako jeden z najmniej awaryjnych samochodów w historii. Nie powalał wyglądem, ani osiągami (pomijając wersję AMG). Jednakże miał jedną cechę, którą bił konkurencję na głowę. Mówię o niezniszczalności. Znane są przypadki W124-ek z milionem kilometrów i bez żadnej usterki mechanicznej. Warto też wspomnieć o niskim procencie pojawiania się korozji na karoserii. Zdecydowaną zaletą była ogromna paleta silników do wyboru. Mogliśmy przebierać od niczym sie nie wyróżniających dwulitrowych R4-ek, aż do w ostatnich latach produkcji sześciolitrowego V8 . Najbardziej odpowiadającą nam jednostkę napędową mogliśmy połączyć do jednego z pięciu wariantów nadwoziowych.
Mercedes W124 w wersji nadwoziowej Cabrio
Na początku produkcji W124 nie oferował zbyt wiele w kwestii wyposażenia, zwłaszcza w modelach z mniejszym silnikiem. Mogliśmy się spotkać w nich z np. szybami na korbki lub brakiem radia. W dzisiejszych czasach jest to nie do pomyślenia, zwłaszcza dla takiej marki jak Mercedes. Ciągle jednak mogliśmy się cieszyć z miękkiego, komfortowego zawieszenia i drewnianej deski rozdzielczej.
Jeżeli chodzi o wersję AMG, inżynierowie ze Stuttgartu zapewnili nam specjalną wersję 300E AMG Hammer wyposażoną we wspominany wcześniej silik 6.0L V8 o mocy 385 koni. Prędkość maksymalna samochodu wynosiła 305 km/h. Pozostaje zastanawiać się, jak szybko pojechałby, gdyby zamiast swojej czterobiegowej automatycznej skrzyni biegów miał nowoczesną siedmiobiegową skrzynię sekwencyjną
Mercedes 300E AMG Hammer
Reasumując. Mercedes W124 jest niezniszczalnym, komfortowym i stosunkowo tanim w utrzymaniu autem rodzinnym Dzieki tym cechom jest tak popularny wsród naszych rodzimych taksówkarzy, a także zwykłych kierowców, którzy chcą mieć niezawodnego klasyka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz